02 Şub 2015

Yüzme Tekniklerini Öğrenmek İstiyorum

0 Yorum

yuzme-tekniklerini-ogrenmek-istiyorum

Yüzme konusunda başarılı bir sporcu olmak için teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor. Sadece yetenek tek başına yeterli değildir. Yüzme, herkesin bir şekilde başardığı ancak tekniğine uygun olarak çok az kişinin uygulayabildiği bir spor dalıdır. Yüzme, kendinizi iyi hissettiğinzi ve mutlaka yapmanız önerilen, sağlık zindelik ve fit kalmak için en faydalı olan spor. Bu nedenle herkesin yüzmeyi bilmesi ve olabildiğince tekniğine uygun şekilde yüzebilmesi gerekir.

Tekniğine uygun şekilde yüzerken aslında daha az enerji harcayarak, daha az yorularak daha uzun yol kat etmeniz mümkün. Kendinizi denizde yorarken sakatlayabilirsiniz. Yüzme tekniklerine hakim olduğunuzda su içerisinde sakatlanmaları da en aza indirir, kendinize zarar vermeden yüzmenin ayrıcalıklı kefine varabilirsiniz.

Yüzme konusunda teknik bilginin neden gerekli olduğunu anlatmaya çalıştık, biraz da yüzme tekniklerinden söz edelim. Yüzmeye başladığınızda ilk olarak başınızı nasıl tutmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yana yatırarak nefes almanız pratik olacaktır. Kulaçlarınızın sağa ve sola yön almanızda etkisi olduğu için her kulacınız yön konusunda önemlidir. Parmaklarınızın birleşik şekilde olması, ellerinizin kulaç esnasında daha etkin olması demektir. Bone takmak, deniz gözlüğü ve palet kullanmak ise hem yüzerken daha sağlıklı yol almanızı hem de su içerisinde karşılaşabileceğiniz sağlık problemlerini en aza indirmenizi sağlar. Yüzerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise sığ sulara balıklama atlamadan önce dip kontrolü yapmaktır.

[yukarı]
Cevap Yaz